Restorers Restoration KB60XAX-P 4 Inch Centerset Faucet
Classical artistry from the late 19th Century to early 20th Century is mirrored beautifully within this faucet's traditional charm. Centerset bathroom faucets are ideal for smaller bathrooms and feature an easy 3-hole installation. The Restoration 4-inch centerset bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium matte black finish are guaranteed to glamorize your home's ensemble for years to come. Bring this faucet to your home to offer a touch of old design and exquisite detail. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 5/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" |
| Height | 2 7/8" |
| Length | 6 5/8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 4 7/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 4 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like