Restorers Rustic Handle
Restorers Rustic Handle will give a weathered, primitive look to all your rustic projects. The iron has been oxidized and will continue to rust over time and will rub off. This finish can be preserved by sealing with furniture wax or a clear coat sealant.
- Item: Rustic Gate or Door Handle
- Boring: 4 7/8"
- Length: 7 1/16"
- Projection: 1 3/16"
- Width: 2 1/8"
- Material: Iron
- Finish: Rust
Specifications
| Brand | Restorers |
| Boring | 4 7/8" |
| Finish | Rust |
| Length | 7 1/16" |
| Material | Iron |
| Projection | 1 3/16" |
| Style | Rustic |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 1/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like