Restorers Silver Sage KS197XZL-P Widespread Bathroom Faucet
Emboldened by stately design, this faucet reflects an exquisite ambiance of stylized luxury with its contemporary flair. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Silver Sage 8-inch widespread bathroom faucet with brass pop-up and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Engulf your home with the transitional flair this faucet presents. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 5" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 1/2" |
| Length | 7 1/2" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 7 9/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 7 1/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like