Restorers Tudor KC706XTAL-P Widespread Bathroom Faucet
Offering a nod toward the past, this faucet is beautifully inspired by the vintage elegance of mid-19th Century design. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Tudor 8-inch widespread bathroom faucet with brass pop-up and its featured sturdy brass construction and premium antique brass finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A unique and classically enchanting personality is embodied in this centerpiece. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 5/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 3 1/16" |
| Length | 8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 5 5/8" |
| Style | Traditional |
| Width | 5 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like