Restorers Tudor KS298XTAL-P Widespread Bathroom Faucet
Restorers Tudor KS298XTAL-P Widespread Baffering is beautifully inspired by the vintage elegance of mid-19th Century design with bell shaped bases and lever handles. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Tudor widespread bathroom faucet with brass pop-up and its featured sturdy brass construction and guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A matching finish drain is also included. Oil Rubbed Bronze or Antique Brass.
Specifications
| Additional Dimensions | 6 11/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 11 1/2" |
| Length | 8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 6 5/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 6 5/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like