Restorers Tudor KS712XTAL-P Wall Mount Bathroom Faucet
Offering a nod toward the past, this faucet is beautifully inspired by the vintage elegance of mid-19th Century design. Attached to the wall behind your sink, the horizontal pop adds a stunning element to your bathroom design. Clean-up is also made a breeze as counter space is cleared up. The Tudor 8-Inch Center Wall Mount Bathroom Faucet and its featured sturdy brass construction and premium antique brass finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A unique and classically enchanting personality is embodied in this centerpiece.
Specifications
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" |
| Height | 4 3/4" |
| Length | 13" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 8 5/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 10 7/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like