Restorers Victorian KB91XAL-P Widespread Bathroom Faucet
Embody the extravagance of 18th century Europe by adorning your house with the traditional elegance offered by this faucet. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The English Country Widespread Bathroom Faucet with Retail Pop-Up and its featured sturdy brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 2 3/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 4" |
| Length | 13 5/8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 3 3/4" |
| Style | Traditional |
| Width | 3 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like