Restorers Victorian KB97XALB-P Widespread Bathroom Faucet
Restorers Victorian KB97XALB-P Widespread Bathroom Faucet breathes modern excellence in performance while radiating vintage opulence. Restorers Victorian KB97XALB-P Widespread Bathroom Faucet features a short, curved spout and lever-style handles with round bases. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Victorian 8-inch widespread bathroom faucet with brass pop-up and its featured sturdy brass construction are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Available in three finishes - Polished Chrome, Brushed Nickel, and Polished Brass. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 2 3/4" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 5/16" |
| Length | 5 3/4" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 5 3/4" |
| Style | Traditional |
| Width | 4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like