Restorers Victorian KS143XGL-P 4 Inch Centerset Faucet
Returning to the nooks and curios of design from the Victorian Era, this faucet breathes modern excellence in performance while radiating vintage opulence. Single-hole bathroom faucets with optional deck plates are ideal for smaller bathrooms and feature an easy 1 or 3-hole installation. Remove the deck plate for an ease of cleaning and more streamlined design. The Victorian two-handle bathroom faucet with brass pop-up and cover plate and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Cultivate the vintage European aura and its lasting durability within your own home with this stunning fixture. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 8 1/4" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" or Single Hole |
| Height | 10 11/16" |
| Length | 6 5/16" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 6 1/2" |
| Style | Traditional |
| Width | 6 7/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like