Restorers Vintage KS312XPL-P Wall Mount Bathroom Faucet
Return to the antique designs of the early 20th Century with this faucet, offering detailings of refined splendor and ornate design to your home. Attached to the wall behind your sink, the horizontal pop adds a stunning element to your bathroom design. Clean-up is also made a breeze as counter space is cleared up. The Vintage 8-Inch Center Wall Mount Bathroom Faucet and its featured sturdy brass construction and premium antique brass finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Let this faucet bring about an air of traditional allure to your interior home design.
Specifications
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" |
| Height | 2 9/16" |
| Length | 13" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 8 1/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 8 1/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like