Restorers Whitaker KSD282XKL-P Single Hole Bathroom Faucet
Restorers Whitaker KSD282XKL-P Single Hole Bathroom Faucet features a hose-like spout and single top lever for a classic look. Single-hole bathroom faucets provide a more streamlined look. Also, they will allow your bathroom to appear more spacious with the limited counter space they require. The Whitaker single-handle bathroom faucet with push pop-up and its featured sturdy brass construction are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Available in 11 finishes. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 2 3/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | Single Hole |
| Height | 7 1/8" |
| Length | 6" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 4 15/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 4 15/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like