Restorers Wilshire KS121XWLL-P Wall Mount Bathroom Faucet
English historical splendor finds itself standing with stunning dignity in the prevalence of the refined acrylic lever handles of this faucet. Attached to the wall behind your sink, the horizontal pop adds a stunning element to your bathroom design. Clean-up is also made a breeze as counter space is cleared up. The Wilshire two handle wall mount bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Inspire an atmosphere of classical grandeur with the unique appeal of timeless designs with this statement piece.
Specifications
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" |
| Height | 7 7/16" |
| Length | 15 1/4" |
| Material | Brass |
| Spout Height | 7 7/16" |
| Spout Reach | 8 1/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 11 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like