Restorers Rustic Ring Pull
Restorers Rustic Ring Pull gives drawers, cabinets, trunks and more a rustic look. You'll love the detail and rustic authenticity captured in our rusty iron hardware line.
- Product: Rustic Ring Pull
- Diameter (Rosette): 1 1/2"
- Inside Ring Diameter: 1 5/8"
- Length: 2 1/2"
- Width: 1 7/8"
- Projection: 7/8"
- Material: Iron
- Finish: Rust
- Rust- Raw iron that has been oxidized. This finish will continue to rust over time and will rub off. This finish can be preserved by sealing with furniture wax or a clear coat sealant.
- This item is handmade. As a result some variations in the size, boring, and shape should be expected. However, all efforts are made by the craftsman to keep the pieces as consistent as possible.
Specifications
| Width | 1 7/8" |
| Diameter | 1 1/2" Rosette |
| Finish | Rust |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Iron |
| Projection | 7/8" |
| Style | Rustic |
| Unit of Measure | Each |
| Brand | Restorers |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like