Restorers Rustic Gate Latch Set with Tapered Handle
Restorers Rustic Gate Latch Set with Tapered Handle is a rustic iron gate set that has a Colonial appeal. Matching Handle and mounting hardware is included. Oil Blackened, Black Powder Coat, Rust, and Weathered Bronze finish. 9 1/2" tall, 10" long. Projects 2 1/4". Width: 2 3/4".
- Rust- Raw iron that has been oxidized. This finish will continue to rust over time and will rub off. This finish can be preserved by sealing with furniture wax or a clear coat sealant.
- Black Powder Coat-A baked-on finish that is virtually maintenance free. This finish is more shiny than Oil Blackened and is permanent.
- Oil Blackened-Raw iron coated with oil. The oil will wear and expose the iron beneath which will rust. Left as is, this finish will erode, or rub off. This can be prevented by sealing with furniture wax or a clear coat sealant.
- Weather Bronze-Solid cast bronze. Bronze will continue to age and patina over time. No two pieces will ever look identical.
- Hand forged items may vary slightly and measurements are approximate
- Catch plate measures: 1" W x 5 1/8" H
- Latch Bar Thickness: Approximately 3/32"
- This latch will fit gates up to 2 1/2" thick.
Specifications
| Brand | Restorers |
| Additional Dimensions | 9 1/2" Handle; 5 1/8" Bracket |
| Height | 9 1/2" Handle; 5 1/8" Bracket |
| Length | 10" |
| Projection | 2 1/4" |
| Style | Rustic |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 2 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |