Acorn Scroll Head Cane Bolt
Cane bolts are often used to secure one half of a double gate or to hold a gate door open. This scroll head cane bolt comes complete with 2 spring loaded back plates and three strike plate styles for any mounting option. Matching mounting fasteners included.
- Bolt measures: 22 1/4" H x 1/2" square
- Back plates measure: 4" H x 1 1/2" W
Specifications
| Additional Dimensions | Maximum Throw: 7" |
| Finish | Smooth Black Iron |
| Length | 22 3/4" |
| Material | Iron |
| Projection | 1 1/8" |
| Style | Rustic |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 1/2" |
| Brand | Acorn Manufacturing |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like