Restorers Classic Solid Brass Drive Screw Stem Caster
Complete the look of your project with Restorers Classic Solid Brass Drive Screw Stem Caster. This vintage style caster features a 1 1/4" wheel with 1" screw stem. Recommended for decorative or stationary purposes only. Sold in a set of 4. Finished in Antique or Polished Brass.
- Type: Round Cup Caster
- Finish: Polished Brass, Antique Brass
- Size: 1 1/4" wheel, 2 5/8" tall
- Stem Diameter: 1/4"
- Floor to Bottom of Plate: 1 1/2"
- Plate Thickness: 1/8"
- Floor to Top of Plate: 1 5/8"
- Material: Solid Brass
- Weight Bearing: 200 lbs per caster; 800 lbs per set of 4
- These casters are functional but not meant for dynamic loads. They are for use on furniture which can be moved easily because of the casters but not designed to be rolled continuously.
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 3-5 Business Days |
| Additional Dimensions | Plate Diameter: 1 3/16"; Stem Length: 1" |
| Diameter | Wheel: 1 1/4" |
| Height | 2 5/8" |
| Material | Solid Brass |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 1 3/16" |
| Brand | Restorers Classic |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like