Restorers Classic 1388 Solid Brass Square Cup Caster
Dress up your furniture with Restorers Classic 1388 Solid Brass Square Cup Casters. These Philadelphia-style casters are made of solid brass and offered in Antique or Polished Brass finish. They are designed for lighter louds and stationary duty. Sold per set. 2 5/8" L x 1 3/8" W. 1" Wheel. Socket opening 1".
- Type: Square Cup Caster
- Finish: Antique Brass, Polished Brass
- Inside Bottom Width: 7/8"
- Inside Top Width: 1 1/16"
- Inside Cup Height: 1 1/8"
- Size: 2 5/8" L x 1 3/8" W. 1" Wheel
- Material: Solid Brass
- Weight Bearing: 200 lbs per caster; 800 lbs per set of 4
- These casters are functional but not meant for dynamic loads. They are for use on furniture which can be moved easily because of the casters but not designed to be rolled continuously.
Specifications
| Length | 2 5/8" |
| Material | Solid Brass |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 1 3/8" |
| Diameter | Wheel: 1" |
| Shipping | Usually Ships In 3-5 Business Days |
| Brand | Restorers Classic |
| Additional Dimensions | Socket Opening: 1" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like