Timeline Skinnies Raw Pine Solid Wood Wall Paneling
This is an oversized item. An additional $10.00 per pack will be calculated in shipping charges at checkout.
Timeline Raw Pine Skinnies are lightweight, unfinished pine made thinner so they work great with existing window trim, moulding and baseboard. Stain it, paint it, don't do anything to it!. Made with kiln-dried pine sourced from US mills. Skinnies are perfect for DIY projects like accent walls, ceilings, kitchen islands and doors. They're easy to cut and install with small nails or paneling adhesive. You can install them vertically, horizontally, or any way you want. Use your imagination and give your home some warm, rustic character with Timeline Skinnies! Proudly made in the U.S.A.
Click here to shop the full Timeline Collection.
Click here to shop coordinating trim pieces.
| Additional Information | Square Feet Per Package: 10.88 |
| Brand | Timeline Wood |
| Finish | Raw Pine |
| Length | 47 1/2" |
| Material | Solid Pine |
| Thickness | 11/32" |
| Unit of Measure | Per Pack of 6 |
| Width | 5 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |