Timeline Skinnies Walnut Wood Wall Paneling
This is an oversized item. An additional $10.00 per pack will be calculated in shipping charges at checkout.
Timeline Walnut Skinnies are lightweight, walnut wood panels finished with a clear coat giving each board a unique, chic look. Made with fresh, sustainable walnut sourced from US mills, these planks are kiln-dried and sealed with water-based, low-VOC products to ensure durability and no cupping. There's no unsafe lead paint or flaking. The panels are smooth and easy to clean with water-based cleaners. Walnut Skinnies are perfect for DIY projects like accent walls, ceilings, kitchen islands and doors. They come with an easy-to-install tongue & groove so nails can be hidden. Effortless to cut and install with small nails or paneling adhesive. You can install them vertically, horizontally, or any way you want. Designed with a thickness of only 3/8", the thin panels work great with existing baseboards, casings, and trim. Use your imagination and give your home some warm, custom character with Timeline Walnut Skinnies! Proudly made in the U.S.A.
Click here to shop the full Timeline Collection.
Click here to shop coordinating trim pieces.
| Additional Information | Square Feet Per Package: 10.5 |
| Brand | Timeline Wood |
| Finish | Walnut |
| Length | 47 1/2" |
| Material | Engineered Walnut Veneer |
| Thickness | 3/8" |
| Unit of Measure | Per Pack of 6 |
| Width | 5 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |