Timeline Thin Square Fluted Paneling
This is an oversized item. An additional $20.00 per pack will be calculated in shipping charges at checkout.
Our Fluted Thin Square Paneling is made from solid red oak sourced from the Pacific Northwest. All panels come with an interlocking edge for a seamless installation. Comes in natural, unfinished raw red oak so you can stain it, paint it or leave it. Proudly Made in the USA.
Click here to shop the complete Timeline Collection.
Click here to shop coordinating trim pieces.
Specifications
| Additional Information | Square Feet Per Package: 15.75 |
| Brand | Timeline Wood |
| Finish | Unfinished |
| Length | 72" |
| Material | Solid Red Oak |
| Thickness | 3/8" |
| Unit of Measure | Per Pack of 6 |
| Width | 5 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like