Top Knobs Aspen II Flat Sided Knob
Top Knobs Aspen II Flat Sided Knob features a unique thin profile with notched side. Each solid bronze Aspen II piece is hand-cast from 90% recycled bronze and hand-finished. The collection is available in three plated finishes: Polished Chrome, Polished Nickel and Brushed Satin Nickel. The Aspen II collection combines old-world shape and style with contemporary finishes, ideal for transitional spaces.
Choose from Brushed Satin Nickel, Polished Chrome, or Polished Nickel finishes.
Specifications
| Base Diameter | 1 7/16" x 9/16" |
| Boring | 7/8" |
| Brand | Top Knobs |
| Length | 1 3/8" |
| Material | Cast Bronze |
| Projection | 1 7/16" |
| Style | Contemporary, Transitional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like