Top Knobs Aspen II Large Egg Knob
Top Knobs Aspen II Large Egg Knob brings classic elegance to any home with its round, easy-grip knob and premium finish. Like the original Top Knobs Aspen Collection, each solid bronze Aspen II piece is hand-cast from 90% recycled bronze and hand-finished for a beautiful, elegant style at an affordable price. The collection is available in three plated finishes: Polished Chrome, Polished Nickel and Brushed Satin Nickel.
Choose from Brushed Satin Nickel, Polished Chrome, or Polished Nickel finishes.
Specifications
| Base Diameter | 7/16" x 7/16" |
| Brand | Top Knobs |
| Length | 1 7/16" |
| Material | Cast Bronze |
| Projection | 1 5/8" |
| Style | Contemporary, Transitional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 1/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like