Top Knobs Aspen II Small Potato Knob
Top Knobs Aspen II Small Potato Knob features an easy-grip potato shape with round stem. Each solid Bronze Aspen II piece is hand-cast from 90% recycled bronze and hand-finished for a beautiful, elegant style at an affordable price. The collection is available in three plated finishes: Polished Chrome, Polished Nickel and Brushed Satin Nickel. The Aspen II collection combines old-world shape and style with contemporary finishes, ideal for transitional spaces.
Choose from Brushed Satin Nickel, Polished Chrome, or Polished Nickel finishes.
Specifications
| Base Diameter | 7/16" x 7/16" |
| Brand | Top Knobs |
| Length | 1 9/16" |
| Material | Cast Bronze |
| Projection | 1 1/4" |
| Style | Contemporary, Transitional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 15/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like