Top Knobs Hartridge Knob
A modern reinvention of classically inspired designs, Top Knobs Hartridge Knob features a round top that tapers to a wide, rectangular post. Transitional yet classic, Hartridge allows both homeowners and designers to evoke a feeling of Georgia-inspired sophistication into their interior projects. Let your southern hospitality be on full display with the timelessly chic Hartridge collection.
Choose from Ash Gray, Brushed Satin Nickel, Flat Black, Honey Bronze, Polished Chrome or Polished Nickel finishes.
Specifications
| Base Diameter | 1 1/8" x 1/2" |
| Brand | Top Knobs |
| Length | 1 1/8" |
| Material | Zinc Alloy |
| Projection | 1 1/4" |
| Style | Transitional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 1/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like