Top Knobs Stanmore 1 1/4 Inch Geometric Knob
The Stanmore Knob features a striking hexagonal design, blending refined details with industrial-inspired character. Perfect for modern spaces, it adds edgy sophistication to any cabinet or drawer. Top Knobs offers the most extensive line of premium cabinet hardware allowing the creative freedom to complete the perfect look. Leave the finishing touch to the brand designers trust!
Products should be cleaned only with a soft cloth dampened with clear water and wiped dry with a cloth. Water or soap residue should not be left on the product as the chemicals or minerals contained within will eventually violate the protective coating and attack the finish. Do not use harsh cleaners or waxes to clean the product as the will also attack the protective finish.
| Base Diameter | 1" |
| Brand | Top Knobs |
| Length | 1 1/4" |
| Material | Zinc Alloy |
| Projection | 1 5/16" |
| Style | Industrial |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |