Traditional 10" Maple Square Furniture Leg
Change the look of your furniture with this Traditional 10" Maple Square Furniture Leg. The classic spiral-shaped leg is supported by a 3 1/2" diameter square block for a timeless and beautiful look. Unfinished Maple.
- Product: Maple Square Furniture Leg
- Material: Wood
- Wood Type: Maple
- Height: 10"
- Diameter: 3 1/2"
- Bottom Diameter: 1 1/4"
- Top Block Height at Top of Curve (Corners): 3 3/8"
- Top Block Height at Bottom of Curve (Center of Leg): 3 3/4"
Specifications
| Bottom Diameter | 1 1/4" |
| Diameter | 3 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Wood |
| Top Block Width | 3 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| Wood Type | Maple |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like