Legacy Heritage Turned Wood Acanthus Fluted Medium Island Leg
Make a bold statement with the Legacy Heritage Turned Wood Acanthus Fluted island leg. This magnificent island leg features several design elements including a solid block top and bottom, a finely detailed acanthus leaf pattern, and a fluted and tapered column. Use this beautiful island leg as a kitchen island, as a mantle leg, column leg, as a striking entryway - anywhere you need a finely crafted column. Available in a choice of Rubberwood, Cherry, Maple, and Alder. 5" x 35 1/2" x 5".
Specifications
| Width | 5" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 5" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 35 1/2" |
| Material | Solid Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Top Block Length | 6 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like