Grandeur Parthenon Single Cylinder Fluted Grip Portofino Thumblatch Entry Set
Make a bold statement at your entry with this Grandeur Parthenon Single Cylinder Fluted Grip door set. The sumptuous detailing is inspired by the Greek Revival movement that began in the mid-1800's and endures today. The Portofino lever with it elegantly arched design finely detailed back plate adds a distinguished and captivating look. The other side features a fluted grip handle with thumb latch. Available in five classic finishes.
Windsor Handleset-F Grip Stats
Windsor Deadbolt Specs
Windsor Long Plate Specs
Portofino Lever Stats
Specifications
| Style | Neo-classical: 1660 - 1800 |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Grandeur |
| Center to Center | 4 3/8" |
| Height | 17" With Deadbolt |
| Material | Solid Brass |
| Projection | 3" |
| Width | 2 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like