Legacy Heritage 10 Inch Acanthus Bar Bracket Corbel
The Legacy Heritage 10 Inch Acanthus Bar Bracket Corbel is a classic scroll-shaped corbel with acanthus leaf pattern on the front and offered in five beautiful wood species. Whether using as a decorative piece or as a support under mantel, cabinets, or counter tops, this stunning corbel will add warmth and beauty to any design. Factory sanded and ready to paint. Available in Alder, Hard Maple, Cherry, Rubberwood, and White Birch.
- Material: Solid Wood
- Width: 3"
- Height: 10"
- Depth: 7"
- Wood types: Alder, Hard Maple, Cherry, Rubberwood, White Birch
- Packed with silica bag for moisture protection
- Shrink wrapped to protect against soiling
Specifications
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 7" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like