Legacy Heritage 5 Inch Fluted Column Island Leg
The Legacy Heritage 5 Inch Fluted Column Island Leg is a beautifully detailed island leg featuring a fluted center with block top and bottom. This elegant post is great for kitchen islands, cabinets, counters, mantels, and more. It is offered in five distinctive wood species - Alder, Cherry, Hard Maple, White Birch, and Rubberwood to complement any decor.
- Material: Solid Wood
- Style: Traditional
- Width: 5"
- Depth: 5"
- Height: 42"
- Wood types: Alder, Cherry, Hard Maple, Rubberwood, White Birch
Legacy Heritage 5 Inch Fluted Column Island Leg Specifications
Specifications
| Additional Information | Bottom Block Height: 5" |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 5" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 42" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Top Block Length | 5" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like