Nostalgic Warehouse Egg & Dart Interior Mortise Door Set - White Rose Porcelain
The Nostalgic Warehouse Egg & Dart Interior Mortise Door Set - White Rose Porcelain showcases a lovely rose illustration on a White Porcelain Knob for a beautiful presentation on the detailed Egg & Dart Plate. The striking door set is made of solid (not forged) brass for beauty and durability. Offered in seven popular finishes to complement any decor.
Nostalgic Warehouse Egg & Dart Interior Mortise Door Set - White Rose Porcelain Features:
- Forged (not plated) Brass Construction
- Ideal for home restoration
- Passage/Privacy are sold as complete set with latch and strike plate
- Works with many original (pre-1950) door locks
- Hand assembled in the USA.
- 5-year warranty for Mechanical and Finish
- Plate Dimensions: 2-5/8" x 8-3/4"
- Lever Length: 4-3/8"
- Projection: 2-15/16"
- Door Thickness: 1-3/8" - 1-3/4"
- Backset: 2-1/4"
Nostalgic Warehouse Egg & Dart Interior Mortise Door Set - White Rose Porcelain Specifications:
Package Includes: Door knob and plate for both sides of door, strike and face plate, mortise spindle, mortise lock w/ 2 keyhole covers, skeleton key and wood mounting screws.
Specifications
| Additional Information | Mortise |
| Brand | Nostalgic Warehouse |
| Color | White Rose |
| Height | 8 3/4" |
| Material | Brass/Porcelain |
| Projection | 2 11/16" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Neo-classical: 1660 - 1800 |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 2 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like