Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set with Black Porcelain Knob
The Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set with Black Porcelain Knob features a Mission long plate with familiar square corner. Add the elegant kiln-fired Black Porcelain door knob to create a sophisticated, yet classic look. The plate is made of solid (not plated) forged brass base for durability and beauty. Choose from five popular finishes.
Nostalgic Mission Interior Mortise Door Set with Black Porcelain Knob Features:
- Forged Brass Construction
- Ideal for replacing skeleton-key interior mortise locks on vintage doors
- Passage/Privacy sold as complete set with latch and strike plate
- Works with many original (pre-1950) locks
- Hand assembled in the USA.
- 5-year warranty for Mechanical and Finish
- Knob Dimensions: 2 1/4"diameter
- Plate Dimensions: 2 1/2" W x 7 1/4" H
- Door Thickness: 1 3/8" - 1 3/4"
- Cross Bore: 3/4"
- Backset: 2 1/4"
The Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set with Black Porcelain Knob Includes: 2 door knobs and plates for both sides of door, strike and face plate, mortise spindle, mortise lock, 2 keyhole covers, skeleton key, and mounting screws.
The Nostalgic Warehouse Mission Plate Interior Mortise Door Set With Black Porcelain Knobs Specifications:
Specifications
| Additional Information | Mortise |
| Brand | Nostalgic Warehouse |
| Color | Black |
| Height | 7 1/4" |
| Material | Brass/Porcelain |
| Projection | 2 5/16" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Arts & Crafts: 1890 - 1920 |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 2 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like