Grandeur Newport Fluted Grip Thumblatch To Bellagio Lever Entry Set
The stylish, sculpted look of the Newport door set has a universal appeal that works well with almost any home. The plain back plate with rope design edges is timeless. Add the Bellagio Lever, with its gracefully curved contour for an unmatched combination. The other side has an oval back plate with rope border and fluted handle grip with Thumblatch. Offered in five great metal finishes to complement any decor.
Newport Handleset-F Grip Stats
Newport Rosette Stats
Bellagio Lever Stats
Specifications
| Style | Colonial: 1607 - 1800 |
| Brand | Grandeur |
| Center to Center | 4 1/2" |
| Height | 16 5/8" With Deadbolt |
| Material | Solid Brass |
| Projection | 3" |
| Width | 2 5/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like