Grandeur Windsor C-Grip Thumblatch - Crystal Versailles Knob Entry Set
Inspired by the neo-classical architecture made famous by Thomas Jefferson's Monticello and the royal Windsor estates in England, the Grandeur Windsor C-Grip Thumblatch To Crystal Versailles Knob Entry Set gives your entryway a classic look. The stunning Windsor back plate is paired with the Crystal Versailles Knob for a clean, yet vintage style. The outside features a C-grip handle with thumb latch and keyed deadbolt. With five choices of finishes, it is easy to match existing hardware.
Windsor Handleset-C Grip Stats
Windsor Long Plate Specs
Versailles Knob Stats
Specifications
| Style | Neo-classical: 1660 - 1800 |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Grandeur |
| Center to Center | 5" |
| Height | 17 1/8" With Deadbolt |
| Material | Solid Brass |
| Projection | 5" |
| Width | 2 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like